Kategoria: Kultura
Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego zaprasza do obejrzenia wystawy zatytułowanej "Wydarci z niepamięci. Generałowie polscy polegli we Wrześniu 1939 roku"
Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie zaprasza do obejrzenia wystawy zatytułowanej "Wydarci z niepamięci. Generałowie polscy polegli we Wrześniu 1939 roku"
Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie zaprasza do obejrzenia wystawy zatytułowanej "Wydarci z niepamięci. Generałowie polscy polegli we Wrześniu 1939 roku", która znajduje się w Urzędzie Miasta Działdowo w korytarzu Sekretariatu Burmistrza (II piętro).
Prezentowana wystawa, która ma charakter popularnonaukowy składa się z dwunastu paneli. Otwiera ją panel zawierający tytuł wystawy, kolejny określa cel jej zorganizowania, dziewięć następnych jest realizacją wcześniej postawionego zadania (prezentacja sylwetek generałów), całość zamyka wykaz literatury wykorzystanej przy tworzeniu biogramów.
Autorami wystawy są Krzysztof Kierski i Patryk Witkowski, a konsultacji naukowej udzielił dr hab. Witold Gieszczyński z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Niniejsza wystawa jest próbą przełamania stereotypu powielanego jeszcze w czasach PRL, a głoszącego, iż generalicja polska nie wykazała się dostatecznym męstwem w wojnie obronnej, przy jednoczesnym podkreślaniu bohaterstwa i poświęcenia szeregowego żołnierza. Mit ten został na tyle silnie upowszechniony, że jeszcze do dzisiaj jest często powielany i w znacznym stopniu wydaje się nadal obowiązujący. Jednak jest to twierdzenie nieprawdziwe, ponieważ w zdecydowanej większości generalicja polska w wojnie obronnej 1939 roku wykazała się męstwem i zaangażowaniem w działaniach bojowych, nierzadko składając najwyższą cenę - daninę z własnego życia, natomiast przypadki zachowań niegodnych oficera czy wręcz zachowań haniebnych należały do rzadkości.
Wystawa prezentuje sylwetki dziewięciu generałów, którzy polegli w trakcie działań obronnych we wrześniu i październiku 1939 roku. Przez autorów wystawy, którzy chcieli przywrócić ich pamięć potomnym, zostali oni podzieleni na dwie kategorie: pozostających w służbie czynnej, bezpośrednio uczestniczących w walkach (Stanisław Dziewulski-Rawicz, Józef Olszyna-Wilczyński, Stanisław Grzmot-Skotnicki, Franciszek Seweryn Wład, Józef Rudolf Kustroń, Mikołaj Bołtuć) oraz będących już wówczas w stanie spoczynku (Eugeniusz de Henning-Michaelis, Stanisław Sołłohub-Dowoyno, Bronisław Teofil Babiański). Warto przy tym podkreślić, iż zdecydowano się zaprezentować tylko sylwetki tych generałów, co do których ponad wszelką wątpliwość da się określić czas zgonu na okres walk we wrześniu i październiku 1939 roku. Autorzy wystawy w pełni zdają sobie sprawę z tego, iż w toku dalszych badań wykaz ten w przyszłości może zostać jeszcze uzupełniony.