Kategoria: Informacje samorządowe
Szpital jednak musi płacić podatek
Kilka tygodni temu na łamach lokalnych mediów przetoczyła się dyskusja na temat płaconego przez szpital w Działdowie podatku od nieruchomości. Dyrekcja SP ZOZ w Działdowie wystąpiła do Burmistrza i Rady Miasta z postulatem obniżenia czy wręcz zwolnienia swojej placówki z płacenia tego podatku.
Władze Miasta argumentowały, że w świetle obowiązujących ustaw oraz praktyki nadzoru nad uchwalaniem lokalnego prawa, nadanie przez gminę specjalnych preferencji podatkowych na rzecz tylko jednego podmiotu jest niedopuszczalne (byłoby to tzw. zwolnienie podmiotowe). Osoby odpowiadające za kierowanie szpitalem podniosły jednak argument, że w niektórych miastach takie zwolnienia podatkowe dla konkretnych szpitali miały miejsce. Uznano, że skoro gdzieś można było tak szpitalom pomóc, to jest to też do zrealizowana w Działdowie. Padły wręcz zarzuty, że władze lokalne są obojętne na sytuację szpitala, że brak im dobrej woli w udzieleniu mu pomocy i że gdyby tylko Burmistrz i Rada chciały, to szpital nie musiałby płacić tego podatku. Forsowania pomysłu o zwolnieniu podatkowym dla SP ZOZ nie powstrzymała nawet obietnica Burmistrza o przekazaniu szpitalowi dotacji na zakup sprzętu w wysokości płaconego przez niego podatku. W ten sposób szpital odzyskałby każdą złotówkę wpłaconą do miejskiej kasy.
Wobec dalszego sporu Burmistrz wystąpił do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie, czyli do organu kontrolującego podejmowane przez samorząd uchwały w sprawach finansowych, o wyjaśnienie możliwości zwolnienia szpitala z rzeczonego podatku. W piśmie do RIO poinformowano o wprowadzeniu takich zwolnień w kilku miastach w Polsce.
W odpowiedzi Prezes RIO stwierdził, że zwolnienia nieruchomości zajętych na działalność statutową samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz zwolnienie nieruchomości służących lecznictwu zamkniętemu na udzielanie świadczeń zdrowotnych noszą znamiona zwolnień przedmiotowo - podmiotowych. Poinformowano, że rada danej jednostki samorządu terytorialnego nie może ustanowić zwolnienia SP ZOZ-u z podatku od nieruchomości. Samorząd może jedynie ustanowić zwolnienia nieruchomości zajętych lub wykorzystywanych na świadczenie usług zdrowotnych dla ludności. Tak ustanowione zwolnienie będzie dotyczyło wszystkich nieruchomości zajętych na świadczenie usług zdrowotnych, zarówno SP ZOZ jak i np. prywatnych gabinetów lekarskich, w których przyjmowani są pacjenci.
Wyjaśnienie Prezesa RIO w pełni potwierdza dotychczasowe stanowisko Burmistrza Miasta i Rady Miasta w kwestii zwolnień podatkowych dla SP ZOZ w Działdowie. Działając zgodnie z prawem i unikając sytuacji podejmowania niewłaściwych decyzji, Rada Miasta Działdowo nie może wprowadzić zwolnienia z podatku od nieruchomości zgodnie z wnioskiem Dyrekcji szpitala.
Natomiast dostrzegając nienajlepszą sytuację finansową działdowskiego szpitala oraz doceniając działania Dyrekcji i władz Powiatu Działdowskiego w obniżaniu kosztów działalności tej placówki medycznej, podtrzymuję chęć dalszego pomagania szpitalowi ze strony władz Miasta Działdowo w formach dopuszczanych przez prawo
- mówi Burmistrz Bronisław Mazurkiewicz