Kategoria: Imprezy
Szkolny sportowy okrągły stół - debata o wychowaniu fizycznym i sporcie w Gimnazjum nr 2 w Działdowie
Po raz pierwszy w historii szkoły Gimnazjum nr 2 w Działdowie - dyrekcja, nauczyciele wychowania fizycznego i uczniowie zmierzyli się z problemami szkolnego wychowania fizycznego i sportu w ramach tzw. Sportowego Okrągłego Stołu
SOS to ogólnoszkolna debata na temat udoskonalania zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole, jest kolejnym etapem programu WF z Klasą w którym bierze udział działdowska szkoła. Jest to kluczowy moment w programie, który pozwoli zdiagnozować stan faktyczny lekcji wychowania fizycznego w szkole oraz określić stan pożądany.
Przygotowując się do debaty uczniowie klas I-III wzięli udział w ankietach przygotowanych przez Koordynatorów Programu Marię Szczypińską i Zdzisława Ziółkowskiego oraz przez organizatorów programu , powstał blog "WF dla wszystkich", uczniowie pracowali na temat "dobrej lekcji wychowania fizycznego". W debacie uczestniczyło 60 delegatów klas , dyrekcja szkoły, nauczyciele wychowania fizycznego. Wszyscy uczestnicy tworzyli sportowy krąg w którego środku dominował sprzęt sportowy.
Delegaci tworzyli 3 sektory - zespoły twórcze mające wybranego ucznia - sekretarza i opiekuna nauczyciela wychowania fizycznego. Debatę otworzyli - dyrektor szkoły Marlena Perzyńska i Koordynator Programu i prowadzący debatę Zdzisław Ziółkowski , którzy mówili, że celem debaty jest rozmowa o sposobie udoskonalania wychowania fizycznego, zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole, a także wspólne zadecydowanie, jaką aktywność będą realizować nauczyciele i uczniowie w ramach programu WF z klasą.
Debatę rozpoczęła prezentacja programu WF z Klasą oraz wyniki ankiet przygotowana przez wspomagającego koordynatora Marię Szczypińską. W ramach prezentacji zachęcali do udziału w lekcjach wychowania fizycznego, do aktywnego uczestnictwa w sporcie się nasi najlepsi sportowcy, trenerzy m.in. Anita Włodarczyk, Otylia Jędrzejczak, Bogdan Wenta, Marcin Możdżonek. Prezentację zakończyły filmiki sportowe dyscyplin - baseballu, koszykówki, piłki siatkowej i nożnej.
Kolejnym etapem były wynik ankiety uczniów gimnazjum o wychowaniu fizycznym w której uczestniczyło 290 uczniów (78%). W naszej szkole wychowanie fizyczne przez uczniów jest postrzegane jako jedna z najlepszych lekcji. Blisko 90% uczniów lubi w-f a 92% uznało lekcje za atrakcyjne, urozmaicone, ciekawe, intensywne. W debacie delegaci wypracowali kilka postulatów dzięki którym możemy jeszcze uatrakcyjnić zajęcia z wychowania fizycznego.
Zadania dla dyrekcji i nauczycieli wychowania fizycznego:
- wprowadzanie innych sportów tj. rugby, badminton, łyżwiarstwo, kręgle, tenis ziemny,
- zmniejszenie liczebności klas przebywających na jednej godzinie na hali na lekcjach wychowania fizycznego (max. 3 grupy),
- nie wprowadzać do planu lekcji bloków dwugodzinnych w-f,
- jedna lekcja w tygodniu
- propozycja uczniów (każdy uczeń ma prawo zaproponować temat lekcji wychowania fizycznego "mój pomysł na w-f"),
- wprowadzenie egzaminu gimnazjalnego z wychowania fizycznego!,
- codziennie godzina w-f, - taniec, aerobic, nordic walking.
Debata pokazała, że nawet w najlepiej funkcjonującej maszynie można jeszcze poprawić to i owo, i tak też jest z wychowaniem fizycznym w szkołach. W naszej szkole chcemy jeszcze iść dalej w rozwijaniu zainteresowań sportowych uczniów, wprowadzić propozycje uczniów i dążyć do doskonałości. Podziękowania nauczycielom za zorganizowanie debaty - paniom Marii Szczypińskiej (z-ca koordynatora), Jolancie Maluchnik, Agnieszce Laskowskiej, Alinie Tabaka, Małgorzacie Wrzecionowskiej oraz pracownikom hali sportowej.
Koordynator Programu Zdzisław Ziółkowski