Kategoria: Rozmaitości
Ćwiczenia obronne zakończone
W czwartek i piątek w Działdowie przeprowadzono szkolenie obronne. Ich najważniejszymi elementami było sprawdzenie działania samorządu i wybranych zakładów pracy na wypadek zaistnienia sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny.
W ciągu dwóch dni na terenie miasta sprawdzono działanie Miejskiego Zespołu Reagowania, w tym stałego dyżuru, łączności radiowej i organizację akcji kurierskiej oraz przygotowanie pomieszczeń socjalnych firmy Heinz Glas Działdowo do otworzenia Punktu Zabiegów Sanitarnych na wypadek skażenia (zakażenia) mieszkańców powiatu.
Działania te były ukoronowaniem miesięcznych ćwiczeń o kryptonimie "LAZURYT" prowadzonych metodą gry decyzyjnej, z samorządami powiatu działdowskiego. Polegały one na konieczności rozwiązania przez każdą jednostkę samorządową hipotetycznej sytuacji kryzysowej. W zależności od specyfiki poszczególnych gmin, powołane na ich terenie tzw. zespoły reagowania musiały uporać się z suszą, pożarem dużego obszaru leśnego, katastrofą chemiczną i biologiczną, brakiem zaopatrzenia dużych grup ludności w wodę, zamieszkami społecznymi i niezadowoleniem społecznym. Przykładowy sposób podjęcia działań na wypadek zaistnienia zdarzenia kryzysowego zaprezentował Gminy Zespół Reagowania w Lidzbarku.
W ubiegły czwartek na spotkaniu szkoleniowym prowadzonym przez Starostę Działdowskiego, w którym brali udział Burmistrzowie i Wójtowie z terenu powiatu, przedstawiciel Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie oraz delegaci Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostródzie, lidzbarski zespół przedstawił scenariusz posiedzenia zespołu na wypadek pożaru dużego obszaru lasu w okolicach miejscowości Bryńsk Kolonia.
Na posiedzeniu zespołu przedstawiono koncepcję reagowania gminy na zdarzenie masowe jakim była doraźna ewakuacja ludności z zagrożonego rejonu oraz koordynację sił ratowniczych z udziałem Nadleśnictwa, wolontariuszy oraz służb pomocy społecznej. Założono, że skala pożaru wymagać będzie pozyskania pomocy nie tylko ze strony służb i samorządów z terenu powiatu działdowskiego, ale też sąsiednich, a nawet wojewody i wojska.
Podczas prezentacji rozwiązań opracowanych przez lidzbarski Zespół Reagowania Burmistrz Jan Rogowski – przewodniczący zespołu, otrzymał telefon o wybuchu pożaru w Gimnazjum w Lidzbarku. Uczestnicy szkolenia mogli więc też zobaczyć praktyczne przeprowadzenie ewakuacji całej szkoły oraz ćwiczenie akcji gaśniczo-ratunkowej prowadzonej przez OSP Lidzbark. Z zagrożonego budynku strażacy wynieśli na noszach ucznia, który teoretycznie został poszkodowany w wyniku wybuchu pożaru. Cała akcja została przeprowadzona bardzo sprawnie.
W czwartkowym programie ćwiczeń i szkoleń miały miejsce też prezentacje teoretyczne na temat tworzenia zespołów reagowania, przedstawienie zadań samorządów na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa czasu kryzysu i w czasie wojny, w tym zasady rozwinięcia Akcji Kurierskiej na terenie powiatu.
O godz. 14.00 na podstawie aktów normatywno prawnych Starosta Działdowski wprowadził stan podwyższonej gotowości obronnej powiatu czasu kryzysu. Urząd Miasta Działdowo przedstawił przygotowanie funkcjonowania Stałego Dyżuru oraz wyposażenie w niezbędny sprzęt jego członków i lokalu. Działdowscy harcerze zgromadzeni w klubie krótkofalarskim „Świst” zaprezentowali sprzęt jakim dysponują i jego możliwości w zabezpieczeniu łączności na rzecz wsparcia Miejskiego Zespołu Reagowania.
Natomiast w godzinach popołudniowych na terenie miasta Działdowo przeprowadzono trening alarmowania i powiadamiania mieszkańców miasta. Za pomocą syren alarmowych ogłaszano alarm o możliwym skażeniu terenu miasta. Komunikaty przekazywane były przez radiowozy policji i straży miejskiej. Jednocześnie wyłączono na jakiś czas z ruchu część ulicy Jagiełły. Na terenie huty Heinz Glas Działdowo przeprowadzono pokaz przystosowania pomieszczeń socjalnych zakładu do prowadzenia Punktu Zabiegów Sanitarnych dla skażonej ludności.
Piątek był z kolei dniem ćwiczenia organizacji i wykonania Akcji Kurierskiej. O godz. 8.15