Kategoria: Kultura
Bal, projekcje filmów i warsztaty, czyli ferie w MDK
Podczas ferii w Miejskim Domu Kultury odbyły się warsztaty teatralne, taneczne, plastyczne, fotograficzne i wokalne dla dzieci i młodzieży, Bal Karnawałowy oraz pokaz filmów nagrodzonych na Festiwalu GRAND OFF. Atrakcji nie brakowało, czas na podsumowanie.
Bal Karnawałowy
Dnia 24 stycznia 2016 r. w Miejskim Domu Kultury w Działdowie odbył się Bal Karnawałowy dla dzieci. Wszystkie dzieci przebrane były w różnorodne, ciekawe kostiumy. Odbył się casting na najbardziej pomysłowy i niepowtarzalny kostium. Nagrodę zdobył strój Alladynki i Gladiatora.
Dzieci z chęcią prezentowały swoje umiejętności taneczne na scenie. Wybraliśmy Króla i Królową Balu. Przy energetycznej muzyce, tańcach, pląsach, zabawach czas upłynął szybko i przyjemnie.
Dziękujemy wszystkim za przygotowanie pięknych kostiumów oraz za miłe rozpoczęcie ferii zimowych!
Warsztaty Teatralne
W dniach 26 i 27 stycznia odbyły się warsztaty teatralne "Zostań Aktorem". Spotkaliśmy się w kameralnym gronie i pracowaliśmy nad scenkami do tekstu Jana Brzechwy "Pchła Szachrajka".
Taneczne Ferie
Zajęcia z akrobatyki trwały dwa dni od 28 do 29 stycznia. Uczestnicy warsztatów ćwiczyli w czterech 15-osobowych grupach (łącznie 60 osób), każda grupa po 90 min. Zajęcia poprowadziła Anna Michels, trenerka i wicedyrektorka Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Olsztyna. Dzieci i młodzież ćwiczyły pod okiem Pani Ani przewroty w przód, w tył, stanie na rękach, przerzut bokiem, rundaka, mostki, salta z odskoczni itp. Poziom w grupach był zróżnicowany, dlatego Pani Trener robiła ścieżki i dawała zadania dostosowane do umiejętności i predyspozycji uczestników warsztatów. Widać jednak postęp osób, które uczestniczyły rok temu w zajęciach z akrobatyki. Takie zainteresowanie warsztatami jest dowodem na to, że zajęcia z akrobatyki są potrzebne. Pod okiem doświadczonej trenerki z ogromną wiedzą i umiejętnościami "warsztatowicze" oswajali się z ćwiczeniami akrobatycznymi, niekiedy przełamując lęk i strach. Najmłodsi uczestnicy, a właściwie uczestniczki, Tanecznych Ferii miały 5 lat. Wszyscy byli bardzo dzielni i mamy nadzieję, że zobaczymy się na kolejnych A K R O B A C J A C H.
Podczas "Tanecznych Ferii" od 1 do 2 lutego w Miejskim Domu Kultury przy ul. Jagiełły 13 trwały warsztaty hip hop, breakdance, popping, locking, MJ style. Uczestnicy "Tanecznych Ferii" ćwiczyli w dwóch grupach wiekowych: młodzież trenowała po 4 godzinny dziennie (od 11.00 do 15.00), dzieci - 2 godziny (od 16.30 do 18.30). Warsztaty poprowadził Damian Osiakowski " Vanil Vankilla, tancerz, choreograf, założyciel szkoły tańca "Snappy". Swoją przygodę z tańcem zaczął w rodzinnym mieście Iława. W tamtych czasach nauczycieli tych technik było niewielu, więc wraz z kumplami uczył się przez pierwsze miesiące sam, podglądając różne techniki w teledyskach hip-hopowych zespołów. Po kilku miesiącach ciężkiej pracy zaczął jeździć na pierwsze zawody, gdzie bardziej doświadczeni b.boye uczyli go nowych kroków i technik. Po trzech latach stanął na podium w ogólnopolskich zawodach. Czerpał wiedzę od najlepszych na świecie jak: Locking Smith, Amigo (Flying Steps-Niemcy), Bionic (USA), Benny Kimoto, Sally Sly (Francja/Szwajcaria), Flockey (Niemcy), Mr Wiggles (USA), Moncell "ILL Kozby" Durden (USA), czy Fred Realness (UK) i wielu innych. Damian oprócz kroków, freezów, footworków i krótkich choreografii przekazał uczestnikom zajęć coś jeszcze, jak ważne jest dążenie do celu, że droga ta jest żmudna i trudna, wymaga ciągłej pracy i długich godzin mozolnych treningów. Tancerz, żeby się rozwijał musi, cały czas doskonalić swoje umiejętności i być wymagający wobec siebie. Mówił "Na swojej tanecznej drodze spotkałem wielu wspaniałych ludzi, niezwykłe charaktery, osoby kreatywne, pomocne, życzliwe i oddane pasji tak jak ja. Gdyby nie Ci ludzie nie byłbym dziś w tym miejscu, w którym jestem..."
Na koniec "Tanecznych Ferii" (3 - 4 lutego) zaprosiliśmy dzieci i młodzież na warsztaty w stylu Modern, Contemporary. W ten magiczny świat przeniósł nas JAKUB JÓŹWIAK - zwycięzca V polskiej edycji "YOU CAN DANCE - PO PROSTU TAŃCZ", stypendysta 3-miesięcznego kursu w BROADWAY DANCE CENTRE Nowy Jork. W 2015 roku tancerz CIRQUE DU SOLEIL w przedstawieniu "Le Monde Est Fou", Canada. Jako choreograf oraz tancerz brał udział w programach telewizyjnych, międzynarodowych festiwalach i koncertach w wielu krajach: tancerz w serialu "TANCERZE" TVP2; choreograf w programie MALI GIGAŃCI; tancerz w programie TWOJA TWARZ BRZMI ZNAJOMO; tancerz OPERY KAMERALNEJ w Warszawie oraz Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. W wieku 18 lat zadebiutował w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie oraz Capitol we Wrocławiu. Występował w następujących przedstawieniach: "KOTY", "UPIÓR W OPERZE", "AKADEMIA PANA KLEKSA", "ALADYN JR" reż. Wojciecha Kępczyńskiego, choreo. I.Runowska, J.Badurek oraz P. Andrzejewska (TM ROMA). Ponadto w tym czasie zbierał doświadczenie jako instruktor tańca oraz pole dance. Przeprowadził wiele godzin zajęć oraz warsztatów tanecznych w całej Polsce.
Obcowanie z Kubą było czystą poezją w tańcu. Jego ciepłe podejście, cierpliwość do naszych skromnych umiejętności było imponujące... ale nie myślcie sobie, nie było łatwo. "Długa, solidna rozgrzewka dla tancerza jest bardzo ważna, buduje świadomość i technikę ruchu" - podkreślał Kuba - "ćwiczenia powinny być wykonywane starannie i prawidłowo, wtedy uchronimy się od kontuzji". Oprócz choreografii w stylu modern, contemporary robiliśmy różnego rodzaju zadania improwizacyjne, które uwolniły nasze umysły i poniosły ciała w tanecznym rytmie. Podczas warsztatów byliśmy zarówno odtwórcami jak i współtwórcami choreografii, które pod koniec prezentowaliśmy grupami na scenie. To był magiczny, wyjątkowy czas.
Grand Off
W dniach 29 i 30 stycznia 2016 r. w Miejskim Domu Kultury w Działdowie mogliśmy zobaczyć najlepsze krótkometrażowe filmy nagrodzone na Festiwalu GRAND OFF. Festiwal ten odbywa się co roku w Warszawie, a międzynarodowe Jury wybiera najciekawsze niezależne produkcje filmowe z całego świata. Mieliśmy możliwość obejrzenia 12 filmów o różnorodnej tematyce, w tym dwa dokumentalne i jeden animowany. Piękne zdjęcia, dbałość o formę, trudne i ważne tematy, niezwykła wrażliwość na los człowieka - to coś, co odróżnia te filmy od hałaśliwych, przegadanych i przereklamowanych, komercyjnych produkcji. Filmy obejrzało w ciągu dwóch dni 35 osób.
Warsztaty Wokalne
W dniach 29 stycznia i 5 lutego 2016 r. odbyły się godziny otwarte dla ludzi nie uczestniczących w zajęciach, a chcących skorzystać z konsultacji bądź spróbować swoich sił w śpiewie.
Warsztaty Plastyczne
W dniach od 27 do 29 stycznia i od 3 do 5 lutego 2016 r. odbyły się warsztaty plastyczne "KOLOROWE FERIE" dla dzieci i młodzieży, podczas których uczestnicy poznali technikę dekoracyjną decoupage oraz techniki malarskie i rysunkowe. Mali artyści ozdabiali butelki i doniczki, które można było podziwiać w galerii MDK. Uczestnicy podczas warsztatów wykonali również prace techniką akwarelową pt. "Głębia oceanu" oraz kartki konkursowe z wizerunkiem miasta Działdowa. Prace uczestników będą umieszczone w galerii MDK oraz na stronie internetowej, gdzie mieszkańcy będą mogli oddać swój głos. W pierwszym jak i drugim tygodniu ferii pracownia plastyczna wypełniona była radosnymi uczestnikami, którzy w miłej i przyjaznej atmosferze mogli spędzić czas.
Warsztaty Fotograficzne
W dniach 25 i 26 stycznia oraz 1 i 2 lutego dobyły się warsztaty fotograficzne przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas spotkań uczestnicy mogli zdobyć cenne wiadomości na temat obsługi aparatów cyfrowych, zrobić zdjęcia plenerowe w parku oraz podczas meczu hokejowego. Uczestnicy w drugim tygodniu ferii poznali wiadomości na temat wyboru, edycji i publikacji fotografii. Najlepsze prace zostaną opublikowane na stronie internetowej MDK oraz zaprezentowane w galerii MDK.