17.10.2014 08:17 Wiek: 11 yrs
Kategoria: Imprezy

Gimnazjaliści z działdowskiej "Dwójki" na turystycznym szlaku

W dniach 9-10 X 2014 roku uczniowie klas drugich i trzecich Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi w Działdowie uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Gdańska, Szymbarku i Będomina


"Aby człowiek wiedział dokąd idzie, musi wiedzieć skąd przychodzi. Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci" (N. Davies).  W dniach 9-10 X 2014 roku uczniowie klas drugich i trzecich Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi w Działdowie uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Gdańska, Szymbarku i Będomina.  W czasie dwudniowego  wyjazdu mieli okazję poznać  miejsca związane z ważnymi wydarzeniami z przeszłości naszego narodu.

Wycieczka rozpoczęła się na Westerplatte, gdzie pani przewodnik przybliżyła gimnazjalistom wydarzenia związane z rozpoczęciem II wojny światowej. "Jestem zadowolony, że dowiedziałem się wielu faktów na temat obrony Westerplatte" - powiedział Janek - uczeń klasy IIe. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Starego Miasta w Gdańsku i poznawanie jego historii. Następnie uczniowie odwiedzili Centrum Hewelianum, gdzie sprawdzali m. in. czy ludzkie ciało rzeczywiście przewodzi prąd, zapoznawali się z budową Układu Słonecznego, a nawet mogli prześledzić, jak zmieniały się wyobrażenia na temat budowy Wszechświata. Kolejnym punktem programu była wizyta w otwartym przed dwoma miesiącami Centrum Solidarności. "Pobyt w centrum uświadomił mi, że mam szczęście, że żyję teraz, nie muszę brać udziału w walkach i bać się o to, że stracę swoich bliskich" - stwierdziła Ola z klasy III c.

Wieczorem wycieczkowicze obejrzeli film "Miasto 44", który wszystkim dostarczył  wielu niezapomnianych wzruszeń i skłonił do refleksji. "Dzięki filmowi mogłam poczuć się jak oni - uczestnicy powstania. Film bardzo mi się podobał" - podzieliła się swoimi wrażeniami Oliwia, uczennica klasy IIe.

Drugi dzień wycieczki  rozpoczęto od zwiedzania skansenu w Szymbarku. Tu uczniowie poznali  pielęgnowane przez Kaszubów tradycje regionu, wysłuchali kaszubskich nut śpiewanych przez przewodnika i doznali niezapomnianych wrażeń w "Domu do góry nogami". Później przejechali do Będomina, gdzie zwiedzali wystawy w Muzeum Hymnu Narodowego.

Wycieczka zakończyła się w Malborku. Tu  podziwiano wspaniałe widoki na zamek krzyżacki.

"Uważam, że wycieczka była bardzo ciekawa, zdecydowanie można ją zaliczyć do udanych. Dowiedziałam się wielu informacji o obronie Westerplatte. Natomiast film jeszcze bardziej utwierdził mnie w przekonaniu, że Powstanie Warszawskie było piekłem na ziemi." - podsumowała Ola z klasy III b.

Marzena Maczyta