Kategoria: Rozmaitości
Państwowy Terenowy Inspektor Sanitarny w Działdowie informuje
Trwa społeczna kampania przeciwko meningokokom oraz kampania pt. Młodość wolna od papierosa
Kampania przeciwko meningokokom
Zakażenia meningokokowi wywoływane są przez bakterie zwane meningokokami, które mogą spowodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Mogą również wywołać sepię, czyli uogólnioną odpowiedź organizmu na zakażenie, określane mianem inwazyjnej choroby meningokokowej.
U około 20-40% zdrowych ludzi (nosicieli meningokoki występują w jamie nosowo-gardłowej nie powodując żadnych dolegliwości ani objawów).
Najczęściej chorują dzieci od 0 do 4 roku życia i młodzież. Jednak zachorować może każdy człowiek, bez względu na wiek. Najbardziej narażone są osoby mające bliski i bezpośredni kontakt z nosicielami i chorymi.
Zakażeniu sprzyjają ryzykowne zachowania:
- przebywanie w zatłoczonych pomieszczeniach o dużym natężeniu hałasu (dyskoteka, koncert)
- przebywanie dłuższy czas w grupie, w zamkniętych pomieszczeniach ( koszary, internaty, akademiki)
- przygodne pocałunki
- picie z jednej butelki, używanie wspólnych sztućców
- palenie tego samego papierosa
- na zakażenia bardziej podatni są ludzie, których organizm jest osłabiony wcześniejszymi infekcjami, wysiłkiem fizycznym, stresem, długotrwałym odchudzaniem.
Objawy zakażeń meningokokowych:
W początkowej fazie podobne są do przeziębienia ( gorączka, bóle stawów i mięśni, ogólne złe samopoczucie). Mogą wystąpić bóle głowy, nudności, wymioty, sztywność karku, drgawki często świadczące o zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych.
Charakterystycznym objawem jest wysypka wybroczynowa pojawiające się plamki na skórze całego ciała w postaci drobnych czerwonych punkcików zlewających się w późniejszym okresie w duże plamy. Plamy te nie bledną pod naciskiem. Wysypka może być jednym z ostatnich objawów.
U dzieci poniżej 2 roku życia dominują objawy takie jak: brak apetytu, wymioty, spowolnieni, rozdrażnienie, rozpaczliwy płacz, senność lub drażliwość, odchylenie głowy do tyłu, pulsujące ciemiączko u niemowląt, wybroczyny na skórze.
CHOROBA ROZWIJA SIĘ BARDZO SZYBKO
Po wystąpieniu pierwszych objawów należy zgłosić się natychmiast do lekarza lub wezwać pogotowie opisując dokładnie objawy.
Po bezpośrednim kontakcie z osobą chorą należy natychmiast zgłosić się do lekarza
Zapobieganie:
• można zastosować szczepienia ochronne ( szczepionka zabezpiecza przed zakażeniem meningokokami typu C – w chwili obecnej najgroźniejszymi)
• szczepionkę można podawać osobom od 2 miesiąca życia
• unikać ryzykownych zachowań
Szczegółowe informacje można znaleźć w internecie na stronach: http//www.meningokoki.com.pl, http//www.gis.gov.pl
Kampania społeczna: "Młodość wolna od papierosa"
Palenie tytoniu jest jednym z głównych czynników zwiększających ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, a w efekcie umieralności. Mimo, że umieralność z powodu chorób odtytoniowych dotyczy osób dorosłych, początki palenia przeważnie sięgają okresu adolescencji.
Palenie tytoniu powoduje szereg problemów zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych. Młody człowiek, który rozpoczyna palenie często nie wie, lub nie zdaje sobie sprawy z jego negatywnych skutków, często bagatelizuje perspektywę trudności w jego rzuceniu i możliwość uzależnienia od tytoniu.
W większości przypadków palenie tytoniu przez młodzież to próba naśladowania osób dorosłych, sposobu trzymania papierosa, mimiki twarzy, zaciągania się dymem. Często jest to dostosowanie się do panującej mody oraz forma protestu przeciwko ograniczaniu prawa decydowania o sobie. Palenie w odczuciu młodych ludzi podnosi poczucie własnej wartości i traktowane jest jako sposób radzenia sobie z różnymi problemami i napięciami.
Problem czynnego i biernego palenia tytoniu w populacji młodzieży jest niezwykl"